Πρόσκληση εκπαιδευτικών Λυκείων για Επιστημονική Επιτροπή διαγωνισμού πειραμάτων

Οι υπεύθυνοι των ΕΚΦΕ της Δ.Δ.Ε. Α΄ Αθήνας Ε. Κάτανα, Κ. Σάλτα, Π. Στασινάκης και Χ. Τζιωρτζιώτη, σε συνεργασία με τους Σχολικούς Συμβούλους ΠΕ04 Κ. Καφετζόπουλο, Ε. Κρητικού και Ν. Μπισκετζή, διοργανώνουν τον 4ο Διαγωνισμό Πειραμάτων Φυσικών Επιστημών για μαθητές Γυμνασίου  της Δ.Δ.Ε. Α’ Αθήνας.

Σκοπός του διαγωνισμού: Η προώθηση της πειραματικής διδασκαλίας των μαθημάτων Φυσικής, Χημείας, Βιολογίας & Γεωλογίας-Γεωγραφίας στη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση, όπως και η  ανάπτυξη του ομαδοσυνεργατικού πνεύματος, των δεξιοτήτων των μαθητών στη διαδικασία λήψης και επεξεργασίας πειραματικών δεδομένων και η καλλιέργεια ικανότητας διερευνητικής αντιμετώπισης προβλημάτων που σχετίζονται με τις Φυσικές Επιστήμες.

Διαβάστε το σχετικό έγγραφο με αναλυτικότερες πληροφορίες για την πρόσκληση.