Φυσικές Επιστήμες στο Δημοτικό: επιμορφωτική συνάντηση

Μία δημιουργική και συμμετοχική επιμορφωτική συνάντηση, ολοκληρώθηκε στο ΕΚΦΕ Αμπελοκήπων. Το ιδιαίτερο ήταν η παρουσία συναδέλφων από την Πρωτοβάθμια εκπαίδευση, από τα σχολεία όπου χτίζονται οι πρώτες δεξιότητες και επιστημονικές σκέψεις των μαθητών. Λόγω της σπουδαιότητας των δασκάλων και του έργου τους στην Πρωτοβάθμια εκπαίδευση, δεν μπορούσε να μην γίνει μία σχετική επιμόρφωση.

Ασχοληθήκαμε με πολλά και διάφορα. Με Φυσική, με Χημεία, με Βιολογία, με Γεωγραφία. Στόχος μας ήταν να δείξουμε απλές ως προς τα υλικά και την υλοποίηση πειραματικές δραστηριότητες, οι οποίες θα μπορούσαν να εμπλουτίσουν το απόθεμα ερεθισμάτων των συναδέλφων για να τις ‘τρέξουν’ στις τάξεις τους. Οι ιδέες, ο ενθουσιασμός, η ζωντάνια, η συμμετοχή και η αλληλεπίδραση που ζήσαμε, είναι οι καλύτερες ενδείξεις πως το ευχαριστήθηκαν. Και θα προσπαθήσουν ανάλογο κλίμα να ζήσουν με τους μαθητές τους.

Αυτή η επιμορφωτική συνάντηση μας έμαθε, για ακόμα μία φορά, πως με τις συνεργασίες γίνονται μαγικά πράγματα. Έτσι θα ήθελα να ευχαριστήσω:

• τον Νίκο Καραγιάννη, Φυσικό, από το 26ο Γυμνάσιο Αθηνών ? Μαράσλειο, ο οποίος πέρα από το σχεδιασμό και την υλοποίηση, ανέλαβε να κάνει και τα ‘εκρηκτικά’ πειράματα,
  • την Αναστασία Μαρτίκα, Δασκάλα της Ε Δημοτικού από το 3ο Δημοτικό Σχολείου Παιανίας, η οποία μας όρισε το πλαίσιο της Πρωτοβάθμιας και μας έδωσε όμορφες ιδέες για να προσεγγίσουμε τα πειράματα προς όφελος των μαθητών μικρότερων ηλικιών,
  • την Σχολική Σύμβουλο Α/θμιας Μαρία Μ. Καπετανίδου, η οποία ανταποκρίθηκε άμεσα και ανέλαβε την οργάνωση και την υλοποίηση της επιμορφωτικής-ημερίδας,
  • και βέβαια όλους τους συναδέλφους οι οποίοι διαθέτουν υλικό στο διαδίκτυο που χρησιμοποιήσαμε ως έχει ή κάνοντας διάφορες παραμετροποιήσεις (αναφέροντας πάντα τη συνεισφορά τους).

Ήταν μία εξαιρετική δράση, ελπίζω να μας δοθεί η δυνατότητα να οργανώσουμε ανάλογες στην Πρωτοβάθμια.

Υπεύθυνος ΕΚΦΕ Αμπελοκήπων
Παναγιώτης Κ. Στασινάκης

Ακολουθεί φωτογραφικό υλικό από τη δράση.