Η Ελληνική αποστολή της EUSO 2018 στη Λιουμπλιάνα της Σλοβενίας

Η Πανελλήνια Ένωση Υπευθύνων Εργαστηριακών Κέντρων Φυσικών Επιστημών (ΠΑΝΕΚΦΕ), ως το αρμόδιο επιστημονικό σωματείο για τη διαδικασία επιλογής, προετοιμασίας και οργάνωσης των ελληνικών αποστολών που συμμετέχουν στις Ευρωπαϊκές Ολυμπιάδες Φυσικών Επιστημών (European Union ScienceOlympiad – EUSO), οργάνωσε και φέτος τη συμμετοχή της Ελληνικής αποστολής στην 16η Ευρωπαϊκή Ολυμπιάδα Φυσικών Επιστημών 2018 – EUSO 2018 που διεξήχθη από 28 Απριλίου έως 5 Μαΐου 2018 στη Λιουμπλιάνα της Σλοβενίας (ιστοσελίδα διοργάνωσης: https://www.euso2018.si/).

Την Ελληνική αποστολή αποτελούσαν οι Βασίλης Γαργανουράκης (Επικεφαλής Ελληνικής Αποστολής, Μέλος ΔΣ ΠΑΝΕΚΦΕ, Υπεύθυνος 2ου ΕΚΦΕ Ηρακλείου), Λεωνίδας Κάσσος (Μέντορας Φυσικής και Εκπαιδευτικός 1ου Γενικού Λυκείου Καρδίτσας), Χρυσούλα Γκορίλα (Μέντορας Χημείας και Εκπαιδευτικός 1ου Γενικού Λυκείου Καρδίτσας), Μάρθα Γεωργίου (Μέντορας Βιολογίας και Υπεύθυνη ΕΚΦΕ Ν. Σμύρνης) και Μαρία Μπαλάσκα (Παρατηρητής και Εκπαιδευτικός 1ου Γενικού Λυκείου Κιάτου) με τους μαθητές Ελευθερία Χαλιαμάλια, Ευάγγελος Κάσσος και Βασίλειος Παπαοικονόμου του 1ου Γενικού Λυκείου Καρδίτσας και τους μαθητές Μυρσίνη Κελλάρη, Γεωργία Θελερίτη και Γιώργος Χριστοδούλου του 1ου Γενικού Λυκείου Κιάτου.

Στην EUSO 2018 συμμετείχαν 52 τριμελείς ομάδες μαθητών (σύνολο 156 μαθητές) και 97 συνοδοί εκπαιδευτικοί από 25 χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Η διοργάνωση ξεκίνησε με την τελετή έναρξης στο Smelt Hall όπου απεύθυναν χαιρετισμούς οι επικεφαλής των οργανωτικών και επιστημονικών επιτροπών και έγινε η παρουσίαση όλων των ομάδων.

Στη συνέχεια οι ομάδες μετέβησαν στο ιστορικό κάστρο της Λιουμπλιάνα όπου σε ειδική αίθουσα έγινε καλωσόρισμα από τον εκπρόσωπο του δημάρχου της πόλης. Το διαγωνιστικό μέρος έγινε στα εργαστήρια του τμήματος Χημείας και Χημικών μηχανικών του Πανεπιστημίου της Λιουμπλιάνα. Οι μαθητές διαγωνίστηκαν σε δύο πειραματικές δραστηριότητες Φυσικής, Χημείας και Βιολογίας διάρκειας τεσσάρων ωρών η καθεμία. Οι δύο δραστηριότητες είχαν θέμα το κρασί που αποτελεί ένα από τους βασικούς κλάδους οικονομικής δραστηριότητας της Σλοβενίας. Οι μαθητές κλήθηκαν να μελετήσουν, να αναλύσουν και να αναγνωρίσουν δείγματα από κρασί, φύλλα αμπελιού και έντομα από διαφορετικές περιοχές αμπελοκαλλιέργειας της χώρας (Τα θέματα του διαγωνισμού, σε ελληνική και αγγλική γλώσσα, βρίσκονται αναρτημένα στη διεύθυνση https://panekfe.gr/euso/docs).

Το πρόγραμμα είχε επίσης ενδιαφέρουσες δραστηριότητες με σκοπό την γνωριμία των μαθητών μεταξύ τους (π.χ. Κυνήγι θησαυρού στο κέντρο της Ljubljana, Atlantis water park κ.α.) και επισκέψεις σε σημεία επιστημονικού και πολιτιστικού ενδιαφέροντος (π.χ. Λίμνη Bled, Aλυκιές Piran, Ζωολογικός κήπος Ljubljana, Σπηλιές Skocjan, Μουσείο Ljubljana κ.α.) για μαθητές και συνοδούς.

Κατά την τελετή λήξης έγινε η ανακοίνωση και η απονομή των μεταλλίων με την παρουσία της Υπουργού Παιδείας, Επιστημών και Αθλητισμού της Σλοβενίας Δρ Maja Makovec Bren?i?. Σε σύνολο 6 χρυσών, 19 αργυρών και 27 χάλκινων μεταλλίων, οι δύο ελληνικές ομάδες κατέκτησαν από ένα χάλκινο μετάλλιο (για τα χάλκινα μετάλλια δεν ανακοινώνεται η σειρά κατάταξης). Τα χρυσά μετάλλια κέρδισαν (σε αύξουσα βαθμολογική σειρά) οι ομάδες της Σλοβακίας, Πορτογαλίας, Γερμανίας, Σλοβενίας, Εσθονίας και πρώτο χρυσό η ομάδα της Τσεχίας. Στην τελετή λήξης παρευρέθηκε μαζί με την ελληνική αποστολή ο εκπρόσωπος της Ελληνικής Πρεσβείας στη Σλοβενία κος Μεσσίνης. Η επόμενη 17η Ευρωπαϊκή Ολυμπιάδα Φυσικών Επιστημών EUSO 2019, θα γίνει από 4 έως 11 Μαΐου 2019 στην Αλμάδα της Πορτογαλίας.

Συγχαρητήρια αξίζουν στους μαθητές της αποστολής για την άψογη συμπεριφορά τους καθώς και για την επίδοση τους σε μια τόσο υψηλού επιπέδου διοργάνωση. Επίσης συγχαρητήρια αξίζουν σε όλα τα μέλη της Ελληνικής αποστολής για την άψογη συνεργασία τους κατά τη διάρκεια της μετάφρασης των θεμάτων, της διόρθωσης των γραπτών και της διαπραγμάτευσης της βαθμολογίας. Ευχόμαστε σε όλους ακόμα μεγαλύτερες προκλήσεις και διακρίσεις για το μέλλον!

Εκ μέρους της Ελληνικής αποστολής EUSO 2018,
Βασίλης Γαργανουράκης
Επικεφαλής της Ελληνικής αποστολής EUSO 2018
Μέλος ΔΣ ΠΑΝΕΚΦΕ