Φυσικές Επιστήμες στη Δ Δημοτικού: επιμορφωτική συνάντηση

Για δεύτερη συνεχόμενη φορά, την τρέχουσα περίοδο, υλοποιήθηκε στο ΕΚΦΕ Αμπελοκήπων επιμορφωτική συνάντηση με συναδέλφους από την Πρωτοβάθμια εκπαίδευση, που διδάσκουν στη Δ Δημοτικού. Οι επιμορφούμενοι προέρχονταν από διάφορα Δημοτικά της Αθήνας, της Καισαριανής, της Δάφνης, κτλ..

Ο ήχος, ο ηλεκτρισμός, το pH, η μικροσκοπική παρατήρηση, τα απολιθώματα και η ιστορία της είναι μόνο ενδεικτικά ορισμένα από τα θέματα που παρουσιάστηκαν, από τομείς όπως η Βιολογία, η Γεωγραφία, η Φυσική, η Χημεία. Στόχος ήταν να διαπιστωθούν απλές πειραματικές διατάξεις και διεργασίες με τη χρήση υλικών καθημερινής χρήστης. Ο ενθουσιασμός, η συμμετοχή, η αλληλεπίδραση, η θετική διάθεση που ζήσαμε, είναι οι καλύτερες ενδείξεις πως όλοι ωφεληθήκαμε από αυτή τη συνάντηση. Και θα προσπαθήσουν ανάλογο κλίμα να ζήσουν με τους μαθητές τους.

Αυτή η επιμορφωτική συνάντηση μας έμαθε, για ακόμα μία φορά, πως με τις συνεργασίες γίνονται μαγικά πράγματα. Έτσι θα ήθελα να ευχαριστήσω:

• τον Νίκο Καραγιάννη, Φυσικό, από το 26ο Γυμνάσιο Αθηνών ? Μαράσλειο, ο οποίος πέρα από το σχεδιασμό και την υλοποίηση, ανέλαβε να κάνει και τα ‘εκρηκτικά’ πειράματα,
  • την Αναστασία Μαρτίκα, Δασκάλα της Ε Δημοτικού από το 3ο Δημοτικό Σχολείου Παιανίας, η οποία μας όρισε το πλαίσιο της Πρωτοβάθμιας και μας έδωσε όμορφες ιδέες για να προσεγγίσουμε τα πειράματα προς όφελος των μαθητών μικρότερων ηλικιών, υλοποιώντας ορισμένες από τις δραστηριότητες,
  • την Σχολική Σύμβουλο Α/θμιας Μαρία Μ. Καπετανίδου, η οποία ανταποκρίθηκε άμεσα και ανέλαβε την οργάνωση και την υλοποίηση της επιμορφωτικής-ημερίδας,
  • και βέβαια όλους τους συναδέλφους οι οποίοι διαθέτουν υλικό στο διαδίκτυο που χρησιμοποιήσαμε ως έχει ή κάνοντας διάφορες παραμετροποιήσεις (αναφέροντας πάντα τη συνεισφορά τους).

Ήταν μία εξαιρετική δράση, θεωρώ με βραχυπρόθεσμα και μακροπρόθεσμα αποτελέσματα.

Υπεύθυνος ΕΚΦΕ Αμπελοκήπων
Παναγιώτης Κ. Στασινάκης

Ακολουθεί φωτογραφικό υλικό από τη δράση.