Συμμετοχή Γυμνασίων-Λυκείων αρμοδιότητας του ΕΚΦΕ Αμπελοκήπων στο Athens Science Festival

Το ΕΚΦΕ Αμπελοκήπων σε συνεργασία με Σχολεία και Εκπαιδευτικούς, συμμετέχει στο Φεστιβάλ Επιστήμης και Καινοτομίας, Athens Science Festival (ASF) 2019. Τέσσερις ομάδες μαθητών-καθηγητών από τρία διαφορετικά σχολεία αρμοδιότητας του ΕΚΦΕ Αμπελοκήπων, παρουσιάζουν πλήθος πειραματικών επιδείξεων, στους τομείς της Βιολογίας, της Φυσικής, της Χημείας. Το ASF γίνεται στην Τεχνόπολη του Δήμου Αθηναίων από τις 03 έως και τις 07 Απριλίου 2019.

Αναλυτικότερα οι ομάδες σε διάφορες ημερομηνίες θα παρουσιάσουν τα εξής πειράματα:

Η οργάνωση του ASF, έχει διαθέσει στο ΕΚΦΕ Αμπελοκήπων χώρο όπου οι διαφορετικές ομάδες μαθητών-καθηγητών θα εναλλάσσονται ανάλογα με τις παραπάνω ημερομηνίες.

Αν βρεθείτε στο ASF, θα χαρούμε να επισκεφτείτε και το δικό μας χώρο για να πειραματιστείτε μαζί μας. 5 εκπαιδευτικοί και 67 μαθητές, σας περιμένουν να σας ταξιδέψουν στον εντυπωσιακό και ταυτόχρονα πραγματικό κόσμο της επιστήμης.

Ο Υπεύθυνος του ΕΚΦΕ Αμπελοκήπων
Παναγιώτης Κ. Στασινάκης

Η ανακοίνωση σε μορφή αρχείου .pdf.