Παρασκευή διαλυμάτων ορισμένης περιεκτικότητας – Φύλλο εργασίας για το εργαστήριο

Στην παρούσα άσκηση προτείνονται τρεις διαφορετικές εργασίες. Στην πρώτη και δεύτερη εργασία οι μαθητές παρασκευάζουν διαλύματα γνωστών περιεκτικοτήτων και εξοικειώνονται κατά τον τρόπο αυτό με τα όργανα, τα υλικά και τις διαδικασίες.

Στη συνέχεια δίνεται στους μαθητές προζυγισμένη ποσότητα αλατιού και συγκεκριμένος όγκος νερού και ζητείται από τους μαθητές να προσδιορίσουν την περιεκτικότητα του διαλύματος που θα προκύψει μετά την ανάμιξη της ουσίας με το διαλύτη. Προκειμένου να διακρίνουν την έννοια της περιεκτικότητας από την πυκνότητα του διαλύματος ζητείται από τους μαθητές να πραγματοποιήσουν τους κατάλληλους αριθμητικούς υπολογισμούς από τα στοιχεία που λαμβάνουν πειραματικά.

Εργαστηριακή άσκηση για τη Β Γυμνασίου.

Από τις Ζευγουλά Αγγελική και Τσάπαλη Δήμητρα.

Κατεβάστε το φύλλο εργασίας.