Επιλογή και αρμοδιότητες του Υπευθύνου Σχολικού Εργαστηρίου Φυσικών Επιστημών (ΥΣΕΦΕ) // 2013 – 2014

Διαδικασία Επιλογής του Υπευθύνου Σχολικού Εργαστηρίου Φυσικών Επιστημών.

Η επιλογή του Υπευθύνου Σχολικού Εργαστηρίου Φυσικών Επιστημών γίνεται στην αρχή κάθε σχολικού έτους, κατά τη συνεδρίαση του συλλόγου των διδασκόντων του σχολείου για την κατανομή των εξωδιδακτικών εργασιών.

Μετά από εκδήλωση σχετικού ενδιαφέροντος, ο σύλλογος προτείνει έναν καθηγητή κλάδου ΠΕ04, ΠΕ12.08, ΠΕ12.10 ως Υπεύθυνο για τα Σχολικό Εργαστήριο Φυσικών Επιστημών που χρησιμοποιεί το σχολείο και το οποίο καλύπτει τη δυνατότητα πραγματοποίησης εργαστηριακών δραστηριοτήτων στη Φυσική, τη Χημεία και τη Βιολογία.

Η πρόταση του συλλόγου των διδασκόντων για τον ΥΣΕΦΕ διαβιβάζεται στη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης στην οποία ανήκει το σχολείο.

Ο Διευθυντής Β/θμιας Εκπ/σης με απόφασή του ορίζει τον ΥΣΕΦΕ, η θητεία του οποίου διαρκεί ένα διδακτικό έτος. Η απόφαση κοινοποιείται στο Σχολείο και στη Δ/νση ΣΕΠΕΔ / Τμήμα ΣΤ? Μελετών του Υ.ΠΑΙ.Θ.Π.Α.

Κατεβάστε τη σχετική εγκύκλιο.