Μελέτη των αερίων με τη χρήση του λογισμικού ΣΕΠ

Οι μαθητές μπορούν να εκτελέσουν τα πειράματα για την εξαγωγή των νόμων των αερίων και να κάνουν οι ίδιοι τα διαγράμματα σύμφωνα με τα προτεινόμενα φύλλα εργασίας (αρχείο: ΦΕ-ΝΟΜΟΙ-ΑΕΡΙΩΝ-ΣΕΠ).

Υπάρχουν έτοιμα τα πειράματα στα αρχεία isothermi.lab, isoxori.lab, isovaris.lab, τα οποία κάνουν εισαγωγή από το ΣΕΠ- περιβάλλον ΘΕΡΜΟΔΥΝΑΜΙΚΗ. Αν χρησιμοποιηθούν τα φύλλα εργασίας απαιτείται η χορήγηση φύλλου μιλιμετρέ στους μαθητές για την κατασκευή των διαγραμμάτων.

Υποβοηθητικά έχουν δοθεί και φύλλα XL (αρχείο: nomoi-aerion-SEP) για χρήση κατά την εκτίμηση του διδάσκοντα.

Τέλος, μπορεί με τη βοήθεια του εργαστηρίου ΣΕΠ να γίνει και εφαρμογή / έλεγχος της κατανόησης των νόμων. Για παράδειγμα, είναι δυνατόν να πραγματοποιούν οι μαθητές ένα πείραμα ισόθερμης μεταβολής και να ζητείται η πρόβλεψη αν αλλάξει κάποια παράμετρος, όπως ο αριθμός των moles ή η τιμή της θερμοκρασίας του λουτρού (αρχείο: DIAGRAMMATA_SEP).

Κατεβάστε-Αποσυμπιέστε