Καλή σχολική χρονιά – ΥΣΕΦΕ

Αγαπητοί/Αγαπητές καλή σας ημέρα.

Ευχόμαστε καλή σχολική χρονιά, με υγεία και διάθεση δημιουργικότητας.

Υπενθυμίζουμε πως σύμφωνα με την Υπουργική απόφαση 155869/Δ2/19-09-2018  στην κατανομή εργασιών θα πρέπει να ορισθεί Υπεύθυνος/Υπεύθυνη Εργαστηρίου Φυσικών Επιστημών (ΥΣΕΦΕ), ο/η οποίος/οποία απαλλάσσεται από οποιαδήποτε άλλη εξωσχολική εργασία.

Ο/Η ΥΣΕΦΕ που θα ορισθεί, θα πρέπει να μεριμνά για την ορθή λειτουργία του εργαστηρίου και την ασφάλεια των μαθητών που θα το χρησιμοποιούν. Επιπλέον, είναι θεμιτό στην αρχή της σχολικής χρονιάς να διαπιστώσει την επάρκεια του εργαστηρίου ως προς την υλοποίηση των προβλεπόμενων εργαστηριακών δραστηριοτήτων και να προβεί σε ανάλογες κινήσεις.

Μετά τον ορισμό του/της ΥΣΕΦΕ, ενημερώστε τον υπεύθυνου του ΕΚΦΕ (ΥΕΚΦΕ) Αμπελοκήπων, συμπεριλαμβάνοντας στα στοιχεία: Όνομα, Επώνυμο, Κλάδο/Ειδικότητα, Τηλέφωνο, Email.

Ήδη οργανώνουμε επιμορφωτικές συναντήσεις σχετικά με τις προβλεπόμενες εργαστηριακές δραστηριότητες, ενώ θα ακολουθήσουν προσκλήσεις για περαιτέρω δράσεις.

Για οποιαδήποτε αρωγή, μπορείτε να απευθυνθείτε στον ΥΕΚΦΕ Αμπελοκήπων.

Παναγιώτης Κ. Στασινάκης
ΥΕΚΦΕ Αμπελοκήπων