Προκήρυξη Διαγωνισμού Πειραμάτων για μαθητές Β Λυκείου

Για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά ο διαγωνισμός EOES (πρώην EUSO) δεν πραγματοποιείται λόγω της πανδημίας.

Το σωματείο της ΠΑΝΕΚΦΕ, το οποίο είναι υπεύθυνο για την διοργάνωση του διαγωνισμού, διοργανώνει Πανελλήνιο Διαγωνισμό Πειραμάτων εξ’ αποστάσεως.

Στον διαγωνισμό αυτό μπορεί να συμμετάσχει οποιαδήποτε ομάδα μαθητών από 2-5 άτομα του ίδιου σχολείου που φοιτούν φέτος στη Β’ Λυκείου. Το κάθε σχολείο μπορεί να συμμετέχει με όσες ομάδες θέλει.

Η κάθε ομάδα καλείται να ετοιμάσει ένα βίντεο 5-10 λεπτών μέσα από το οποίο θα παρουσιάζεται ένα πείραμα σχετικό με τη Φυσική, τη Χημεία ή τη Βιολογία. Μία επιτροπή του σωματείου θα εξετάσει τα βίντεο και θα ανακηρύξει τις τρεις πρώτες ομάδες. Όλα τα βίντεο θα αναρτηθούν με τα ονόματα των δημιουργών τους στην ιστοσελίδα της ΠΑΝΕΚΦΕ.

Η δήλωση συμμετοχής των ομάδων μπορεί να γίνει μέχρι 15 Φεβρουαρίου 2022.

Δείτε αναλυτικά την προκήρυξη της ΠΑΝΕΚΦΕ.

Δείτε την αφίσα.