Γνωριμία με το εργαστήριο

Με βάση τις οδηγίες διδασκαλίας στη Φυσική για το 2016-17 προβλέπεται ένα τρίωρο για Γνωριμία με το εργαστήριο – Μετρήσεις, επεξεργασία δεδομένων.

Προβλέπεται:

(1) Οι μαθητές να εμπλακούν στο εργαστήριο σε μετρήσεις με όργανα διαφορετικής ακριβείας προκειμένου να συζητηθούν τα θέματα: Αβεβαιότητα (σφάλμα) μέτρησης – Σημαντικά ψηφία, στρογγυλοποίηση.

(2) Οι μαθητές να ασκηθούν στην κατασκευή διαγραμμάτων με βάση πειραματικά δεδομένα.

(3) Προτείνεται να δοθεί ατομική εργασία στο σπίτι στην οποία οι μαθητές θα επεξεργαστούν δεδομένα πειράματος (μέση τιμή, κατασκευή διαγράμματος, υπολογισμός κλίσης). Ενδεικτικά θα μπορούσε να δοθεί στους μαθητές για επεξεργασία πίνακας πειραματικών τιμών θέσης – χρόνου σε μια ευθύγραμμη ομαλή κίνηση.

Παρακάτω μπορείτε να δείτε και να κατεβάσετε

Παρουσίαση με βασικά σημεία από τον εργαστηριακό οδηγό

Πρόταση για την προτεινόμενη εργασία

Γνωριμία με το εργαστήριο ηλεκτρισμού